"Není důležité, jak dlouho jsi spal, ale že ses probudil. "

Zatmění Slunce

21. března 2015 v 21:05 | Ayeri |  Příroda
Tento článek by se víc hodil napsat ve čtvrtek a mebo včera, což jsem podle svého dobrého zvyku samozřejmě nestihla, tak snad nepokazím Váš dojem ze čteného tím menším zpožděním :) Včera jsme všichni byli svědky největšího zatmění Slunce nad ČR od roku 1999 a to v nikom nemohlo nezanechat dojmy. A jak jste si asi všimli, poklud se pohybujete mezi alternativně zaměřenými lidmi, šířily v této spojitosti zajímavé pověry a předpovědi. V tuhle chvíli s určitostí víme, že nenastala několikadenní tma ani celosvětové EMP, ale rekapitulace konspirací na téma zatmění Slunce nemůže škodit :)

Jak vzniká zatmění Slunce

se běžně učí už na základce. Pro případ, že by to někdo s přístupem k internetu nevěděl, tak se to stane tak, že měsíc vstoupí mezi Slunce a Zemi a na místě zastíněném Měsícem pak pozorujeme zatmění Slunce. Tento jev se velice efektní, takže vyvolával různé nápady v celé historii. Ale o pověrách až později. Na pozorování je nejlepší svářečské sklo, speciální folie nebo 2 diskety na sobě. Že při dívání přes některou z těch věcí oslepnete, je pochopitelně nesmysl :) Při zatmění Slunce se světlo barví do modra, okolní svět jako by ztratil barvu, a teplota klesá. Blízko místa s úplným zatměním ztichnou ptáci a zvířata se schovávají, často se stane, že se zvedne zvláštní vítr způsobený změnou teploty.

A kdy teda přijdou ty konspirace?????

Výpadky proudu a zmatené navigace

přímo nesouvisí se zatměním Slunce, ale s děním o pár dní starším. Začátkem týdne na Slunci proběhla řada velkých explozí a bouří, které vyvolaly tak silnou polární záři, že byla viditelná i u nás v Česku (A Ayeri to zase prošvihla..... nebo spíš prospala). Hned na to se začaly na internetu objevovat poplašné zprávy o tom, že během 4 dnů přestanou fungovat všechny GPS navigace a nebo se rovnou dočkáme několika(tý)dennního výpadku proudu v celé Evropě, případně na celé Severmí polokouli. Solární bouře zničí všechny elektrárny na sluneční energii, spousta lidí zemře..... Nastane chaos, v Německu a Rakousku prý rozdávají letáčky s popisem, jak se během katastrofy chovat, běží to tam v televizi..... Jsem upřímně ráda, že se toto nesplnilo :)

Globální EMP (ElektroMagnetický imPuls)

Ilumináti za 3..... 2..... 1..... Kdo se těšil na spiklenecké teorie, dočká se právě teď :) A co je EMP? Údajně by se mělo jednat o zbraň, kterou nevyvinuli lidé ale šediví "kamarádi" a právě teď ji vlastní Putin, získal ji během své nedávné nezvěstnosti (podle stejného zdroje ji strávil v nějakém časoprostorovém kanálu/časové smyčce a přitom tam místo několika dnů pobyl jen pár hodin). EMP uvolňuje obrovské množství elektrické energie v krátké chvíli, lidem nijak neublíží, ale nenávratně vyřadí z provozu všechna elektrická zařízení v určené vzdálenosti. A jak souvisí se zatměním Slunce? Nijak přímo, ale Ilumináti a jiní satanisti považují zatmění Slunce za obrovský svátek, asi jako pro obyčejné lidi Vánoce. Pořádají brovské slavnosti, rituály, oběti..... A smysl pro teatrálnost jim rozhodně nechybí. Kdy jindy by si takovou akci mohli naplánovat líp, než v den, který podle pověr nosí smůlu a zároveň vyvoláním chaosu můžou uctít destrukci? Putin údajně chce svůj EMP použít proti Americe, ale pokud něco takového má a doopravdy ničit stroje, tak to beztak namíří proti celému světu..... Tak to bylo řečeno před zatměním a očividně buď nic takového neexistuje nebo se to rozhodli odložit. A to je dobře.

Pověry kolem zatmění Slunce

Pro lidi v minulosti a pro kmeny, které stále žijí bez civilizace znamenalo zatmění Slunce konec světa. Domníbvali se, že Slunce prostě nadobro zhaslo, začíná věčná noc a zima, bohové nám pomáhejte. Samotné zatmění vypadá opravdu podivně a šero uprostřed a náhlé ticho nejsou o nic míň děsivé, když nevíte, co je způsobilo. Zmínka o zatmění Slunce, které spolu s Krvavým Měsícem (jev, který má nastat taky v letošním roce :D) ohlašovalo konec světa, je zapsaná i v Bibli. Někteří lidé předpovídali konec světa i na pátek a očividně se opět spletli.
Mezi lidmi se rozšířila i víra, že zatmění ovlivňuje lidkou mysl a energii destruktivním způsobem, démoni získávají sílu a stín Měsíce s sebou po zemském povrchu nese všeobecnou smůlu. Jako příklady řetězců nešťastných událostí, majících společné zatmění Slunce na začátku, slouží začátek 1. světové války v roce 1914, dopady 2. svět. v. v roce 1941 a zemětřesení spojené s tsunami na Haiti v roce 2011.

Temná energie

Aneb to nejlepší nakonec :D V týdnu před zatměním vysílala TV Nova strašidelnou reklamu na jakousi temnou energii. Hrál v ní Alexandr Hemala, měla propracovanou symboliku a své vlastní stránky temna-energie.cz obsahující děsivé vzkazy a hrozby. Na různých alternativních stránkách se kolem těchto prapodivných stránek strhla živá diskuze, jestli to je nebo není troll, co to znamená a tak dále a tak dále. Našla jsem celé rozbory symboliky toho jejich odporného loga s rohy, až jsem nevěděla, co si mám myslet. Pak jsem se ze zvědavosti po zatmění podívala na ty jejich stránky, jakože co s nimi asi udělali a ono - reklama na elektriku! :D To mě docela pobavilo a dobře jsem se zasmála, jak všichni řešili pitomou reklamu. Rozhodně se jim povedlo upoutat pozornost, což je cílem každé reklamy, takže z jejich strany to byl asi dobrý tah. Možná až moc. Ta symbolika tam pořád je a pořád znamená to samé jako předtím. Už to je podezřelé. Proč by se tak snažili kvůli obyčejné reklamě, když tomu většina lidí stejně neporozumí? A vůbec, zakládat reklamu na strachu..... (Hééj! Kupte si strach v pytlíku! Už nikdy nebudete svobodní, nekupte to! Dneska za výhodnou cenu!) Takže to jejich pochybnou energii, které dělají reklamu podprahovky bych si domů rozhodně přivést nenechala. Rozvíjím takovou teorii..... Když už někdo skládal kvůli reklamě tolik symbolů, muselo mu to myslet a musel vymyslet ještě další pokračování firmy Yello Energy, a to jistě není o nic lepší než ta reklama, takže si myslím, že všechny naivky, které od nich budou brát elektřinu, ještě pořádně okradou.

Zatmění Slunce a Ayeri

A jak jsem ten slavný den prožila já? No, začal celkem obyčejně jako každý jiný pátek. Vzala jsem si včera do školy malé svářečské sklo, abych to mohla vidět. Začalo to o přestávce po tělocviku a už když jsme s kamarádkami šly po schodech do třídy, na schodech jsme potkaly kluky z kvarty, kteří se cpali k oknu a přes černé fólie se dívali na Slunce. My ve třídě jsme pochopitelně dělali celou přestávku to samé a to sklíčko jsem půjčila snad všem, než kluci přinesli další fólie oůjčené z kabinetu fyziky. Pak začala čeština a my měli štěstí, že nám učitel dovolil se podívat ve chvíli, kdy bylo zatmění největší. Celou hodinu jsem z okna sledovala, jak se mění světlo. Bylo najednou takové modrošedé, sešeřilo se, stíny se rozmazaly. Celý svět jako by ztratil barvu a všechno světlo bylo čistě bílé, vůbec ne žluté, ale úplně studené. Jedna spolužačka to trefně popsala tak, že to vypadá jako fotka přes filtr. Bez černého skla nebo fólie Slunce vlastně vypadalo pořád stejně, akorát trochu šišatě :D Foukal studený vítr. Pak přišla doba největší tmy, kdy nám bylo dovoleno vylézt z lavic a podívat se :D Přes moje sklo se Slunce zdálo zelené. Připomínalo srpek Měsíce (připomínám, že Měsíc zakryl 73% Slunce). Celé to bylo divné, zvláštní..... Krásné. Snažila jsem se vykousnuté Slunce i vyfotit, ale nepovedlo se mi to, jinak bych vám ty fotky určitě ukázala :) Pak jsem v tom podivném světle šla na oběd. To namodralé šero je prostě šíleně nezvyklé :D A taková zia, proti tomu, jak bylo odpoledne :D Na možné výpadky elektriky jsem úplně zapomněla :D moc jsem tomu stejně nevěřila, ale pak se mi ulevilo, když jsem viděla v jídelně rozsvícené světlo :) A než jsme se naobědvali, tak bylo po všem :) Ale stejně se mi takový zajímavý zážitek líbil :)

Další zatmění Slunce na našem území uvidíme až v červnu 2021, tak doufám, že jste si to včerejší užili :)

Jak jste zatmění Slunce prožívali vy? Co si myslíte o pověrách a konspiracích s ním spojených? Těšíte se na další? Líbila se vám moje rekapitulace?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fluttershine fluttershine | 24. března 2015 v 18:58 | Reagovat

My jsme se šli koukat povinně :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama